Aktualności

Na służbie w Polsko-Niemieckim Centum Współpracy

image Przez tydzień wykładowca Szkoły Policji w Słupsku pełnił służbę w Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej w Świecku. Pobyt w Centrum był drugą częścią międzynarodowego programu szkoleniowego „Praca w tandemie - policja ponad granicami”. Program ten przygotowuje polskich i niemieckich policjantów do pełnienia służb we wspólnych patrolach, po obu stronach granicy

Przez dwa tygodnie podkom. Maciej Szawelski z Zakładu Prewencji i Ruchu drogowego uczestniczył w projekcie, który zrealizowało Prezydium Policji we Frankfurcie nad Odrą. Udział w nim wzięło 11 polskich i 10 niemieckich policjantów. Pierwszy tydzień zajęć upłynął pod znakiem pracy w polsko-niemieckich tandemach. Policjanci polscy i niemieccy policjanci zapoznawali się ze specyfiką policyjnej służby po drugiej stronie granicy. Dodatkowym wyzwaniem był fakt, że policjanci musieli porozumiewać się bez tłumacza. Podstawowa znajomość języka sąsiada byłą jednym z wymogów uczestnictwa w programie.
Pierwszy tydzień zajęć miał na celu przypomnienie i utrwalenie dotychczas zdobytej wiedzy, a także doskonalenie kompetencji językowych wszystkich policjantów.

W ubiegłym tygodniu policjanci uczestniczyli w zajęciach praktycznych. W ramach pełnionych służb po obu stronach granicy każdy z policjantów poznawał sposób pełnienia służby na terenie sąsiedniego państwa, w tym także poszczególne czynności podejmowane w trakcie interwencji.
Przedstawiciel słupskiej Szkoły Policji pełnił służbę w Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku. W miejscu tym naprzeciw siebie pracują policjanci z Polski i Niemiec, którzy przekazują sobie wzajemnie zapytania kierowane do instytucji policyjnych państwa-sąsiada. Z pomocy Centrum korzystają między innymi policjanci pełniący służbę w międzynarodowych patrolach.

Policjanci pełniący służbę w Centrum mają do dyspozycji między innymi system informatyczny EUCARIS, który pozwala na ustalenie właściciela pojazdu, adresu, danych samochodu (w tym szczegóły techniczne) na podstawie numeru VIN lub tablic rejestracyjnych z terenu Belgii, Finlandii, Francji, Luksemburga, Holandii, Austrii, Polski, Niemiec, Rumunii, Słowenii i Hiszpanii. System umożliwia również prześledzenie historii pojazdu.

W trakcie pobytu naszego wykładowcy w Świecku prowadzone były również kolejne testy systemu KTS (Kurze Termine Schengen). KTS to system łączności radiowej w strefie nadgranicznej, gdzie na wyizolowanym kanale radiowym mają słyszeć się dwa radiowozy po obu stronach granicy i w czasie rzeczywistym (symultanicznie) ma następować tłumaczenie informacji radiowych na język drugiego policjanta przez funkcjonariusza z Centrum w Świecku. KTS ma być wykorzystywany zwłaszcza przy pościgach transgranicznych i obejmować pas od Szczecina do Gubina na terenie działania landu Brandenburgia. Obecnie trwają testy i zestrajanie urządzeń. W czynnościach tych uczestniczył również podkom.Maciej Szawelski.

Możliwość pełnienia policyjnej służby w międzynarodowych patrolach możliwa jest dzięki dokumentowi „Wspólne polsko-niemieckie placówki z mieszaną obsadą”, który w lutym tego roku podpisali ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec i Polski.

Zakończone w ubiegły piątek warsztaty, oprócz pogłębiania znajomości języka swojego zagranicznego partnera, pozwaliły również na omówienie wielu sytuacji związanych z łamaniem prawa i ściganiem sprawców. Wspólne patrole coraz częściej bowiem uczestniczą w zwalczaniu przestępczości samochodowej, prowadzą wspólne kontrole drogowe czy też prowadzą działania poszukiwawcze. Realizacja aktualnej edycji warsztatów była możliwa dzięki środkom finansowym Unii Europejskiej.

(29.10.2012)

Powrót na górę strony